Girişimcilik onun genlerinde var – Hürriyet


Trabzon’un şirin ilçesi Of’ta 1980’de dünyaya gelen İhsan Çoruhlu, çok genç yaşta atıldığı iş hayatında henüz 37’sinde olmasına rağmen büyük başarılara imza attı.

 Libya’da müteahhitlik yapan babasının Türkiye’ye dönmesinin ardından ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşen Çoruhlu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 14 yıl Başkent’te yaşadıktan sonra babasının inşaat işlerine İzmir’de devam etme kararı almasıyla 1994’te Ege’nin incisine yerleşen İhsan Çoruhlu, üniversitede inşaat teknikerliği üzerine eğitim alırken ani bir kararla okulunu yarıda bırakarak henüz 20 yaşındayken Efes Peyzaj İnşaat’ı kurdu. İzmir’in farklı yerlerinde başta endüstriyel tesisler olmak üzere birçok projeyi hayata geçirdi. Kalabalık bir aileye sahip olan Çoruhlu, hem onlara yeni iş alanları açmak, hem de kendisinden iş talep eden hemşehrilerine faydalı olabilmek için 2015’te kardeşi yüksek gıda mühendisi Pınar Çoruhlu ve arkadaşı Murat Aka ile gıda sektörüne girdi. Veroni Gıda’yı kuran ve ‘Masha Lounge’ markasını yaratan İhsan Çoruhlu, bugün inşaatın yanı sıra gıdada da emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Biri Bornova’da, diğeri de İnciraltı’nda olmak üzere iki şubesi bulunan Masha Lounge’ı daha da büyütüp ülke genelinde zincir yapmak için adeta gecesini gündüzüne katıyor. Çalışkan, yeniliğe açık, yaratıcı ve girişimci. Bu konuda hiçbir engel tanımıyor. Zoru, disiplini, mücadeleyi seviyor. Mağlubiyetten hiç hoşlanmıyor. Kitabında pes etmek yok! Samimiyetle ve inanarak yapılan her işin başarıya ulaşacağını düşünüyor. Doğru, dürüst, sözünün eri, insancıl ve dost canlısı. Aynı zamanda samimi, güler yüzlü, içten, iyi niyetli, hoşgörülü, son derece yardımsever, paylaşımcı bir karaktere sahip. Ve, nasıl başarıyorsa, her zaman enerjik ve neşeli. Bir o kadar da duyarlı. Tabii esprili ve kıvrak zekalı. “Hayatın uzun olduğunu düşünsek de aslında çok kısa. İşim dolayısıyla sosyal yaşamın içinde oldukça aktifim. Gün içinde hastalığa da, sağlığa da, varlığa da, yokluğa da, doğuma da, ölüme de yakından tanık oluyorum. Bunlar hayatta en önemli şeyin sağlık, mutluluk ve huzur olduğunu öğretti bana. Bunların dışında kalan her şey bugün var, yarın yok” diyerek bir anlamda hayat felsefesini de özetliyor. Karadenizli olduğu için doğal olarak en çok hamsili pilav ve mıhlamadan hoşlanıyor. Sıkı bir Trabzonspor taraftarı. Hatırı sayılır tespih koleksiyonu var. Keyifle okumanız dileğiyle, iyi hafta sonları.

HAYAT FELSEFESİ
Huzurlu, sağlıklı ve mutlu yaşamak.

OTOMOBİL
Öncelikli beklentim güvenlik

* İlk arabam 2004 model siyah bir BMW X5’ti. Şimdi 2012 model gri BMW X6 kullanıyorum. Bir otomobilden öncelikli beklentim güvenlik. Zira, sizin iyi bir şoför olmanız yeterli değil. Karşıdan gelen acemi olabilir. O nedenle kendimi güvende hissedeceğim arca binmek isterim. Tabii bir de beni yolda bırakmasın. Trafikte kurallara uyan, dikkatli bir sürücüyüm.

BESLENME
Hamsili pilavı tek geçerim

* İş yoğunluğum nedeniyle çocuklarımla fazla zaman geçiremiyorum. O yüzden içeriğinden ziyade onlarla kahvaltıda bulunmak bana yetiyor. Ne hazırlanmışsa onu yerim. Öğlenleri de programlı bir yemek kültürüm yok. Fırsat bulduğumda ise ya kırmızı et ya da sebze tercih ederim. Akşamları mümkün olduğunca evde yemeye çalışırım. Ne varsa onu tüketirim. En beğendim lezzetler hamsili pilav ve mıhlama. Mutfakla ara iyi değil, elimden bir şey gelmez.

MEKAN
Tek lezzete yoğunlaşmış mekanları tercih ederim

* Her yemeği yapan yerleri değil de, Örneğin sadece ciğer, ızgara, balık vs yapan işletmeleri tercih ederim. Marka takıntım yok. Yeter ki işini iyi yapsın. Bir mekanda ortamın rahatlığı, sessizlik, müşteriye davranış şekli ve lezzete bakarım.

SPOR
Tekvandoda ikinciliğim var

* Salon sporları yapıyorum. Fırsat buldukça da yüzüyorum. Okul yıllarında tekvandoyla ilgilendim. Amatör yarışmalarda ikinciliğim var. Trabzonspor taraftarıyım. Tenis ve yelkene merakım var. Ama bugüne kadar fırsatım olmadı.

TATİL
Ailemle zaman geçirmek demek

* Yaptığım iş gereği uzun süreli tatiller yapamıyorum. Daha çok 2-4 gün olabiliyor. Görülmeye değer, bende merak uyandıran yerlere gitmeye çalışıyorum. Tatil benim için aileme biraz daha fazla zaman ayırmak ve işten uzaklaşarak dinlenmek demek.

HOBİ
Tespih biriktiriyorum

* Çok yoğun çalıştığım için işten arta kalan zamanlarımı ailemle geçirmek en büyük hobim. Macera romanları okumayı severim. Psikolojik durumuma göre bazen pop, bazen Türk Sanat Müziği dinlerim. Bir dönem saz çalmayı denedim ama olmadı. Tespih koleksiyonu yapıyorum.

KARİYER
İnşaat okurken bırakıp kendi şirketimi kurdum

* İlk, orta ve liseyi Ankara’da okudum. Üniversitede inşaat teknikerliği eğitimi alırken yarıda bırakıp iş hayatına atıldım. Efes Peyzaj İnşaat’ı kurdum. İzmir’in farklı yerlerinde birçok projeyi hayata geçirdim. Daha sonra gıda sektörüne girdim. Veroni Gıda’yı kurdum. Masha Lounge markasıyla Bornova ve İnciraltı’nda hizmet veriyoruz. Bugüne kadar Kemalpaşa Karadenizliler Derneği, Ege Karadenizliler Federasyonu, Kemalpaşa Spor Kulübü, Kemalpaşa Belediyesi, AK Parti Karşıyaka, AK Parti Kemalpaşa ve İzmir Kent Konseyi’nde çeşitli görevler üstlendim. Üyeliklerim hala devam ediyor ama artık yöneticilik yapmıyorum. Çocukken inşaat mühendisi olmak isterdim. İlk paramı da ortaokul yıllarında babamın inşaat şirketinde şantiyede çalışarak kazandım.

GÜNE BAŞLANGIÇ
Yatmam 03.00’ü buluyor

* Eskiden sadece inşaat sektöründe faaliyet gösterirken uyku saatlerim düzenliydi. Ama gıdaya da girdikten sonra bu biraz değişti. 02.00-03.00 gibi yatıyor, 08.00’de de kalkıyorum.

MODA
Siyah ve maviye aşığım

* Modayı takip etmiyorum. Kendime yakışanı giyiyorum. Spor kıyafetleri daha çok seviyorum. Renk tercihim siyah ve mavi.

TEKNOLOJİ
Ayak uydurmaya çalışıyorum

* Teknolojiye ayak uydurmaya, yetişmeye çalışıyorum. Facebook’ta da, Twitter’da da varım. İş durumuma ve gelen bildirimlere göre ara ara 5-10’ar dakika bakıyorum. Günün gelişmelerini takip ediyorum.

SEVİMLİ DOSTLAR
Çiftlikte ne ararsan var

* Daha önce bahçeli bir evde oturuyorduk. O zaman birçok evcil hayvanımız vardı. Ama şu an çocukların eğitimi nedeniyle merkezi bir yere taşındığımız için besleyemiyoruz. Hafta sonları gittiğimiz Kemalpaşa’daki evimizin bahçesinde ise çok sayıda sevimli dostumuz var.

ASTROLOJİ
Kovayım ama ilgilenmiyorum

* Burcum kova. Çok ilgili değilim, takip etmiyorum. Doğum tarihimi bilen akrabalarım ve arkadaşlarım bire bir uyduğunu söylüyorlar ama ben burcumun özelliklerini bilmiyorum.

KİMDİR?
Adı ve soyadı: İhsan Çoruhlu
Doğum yeri ve yılı: Trabzon Of, 1980
Eğitimi: İnşaat teknikerliği
İşi: Efes Peyzaj İnşaat’ın sahibi, Veroni Gıda ve ona bağlı Masha Lounge’ın ortağı
Burcu: Kova
Medeni durumu: Şenay Çoruhlu ile evli. Nisa Nur (8) ve Uğur İhsan (7) adlarında iki çocuk babası.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/adnan-kaya/girisimcilik-onun-genlerinde-var-40342120

 

 

Masha Lounge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir